Loading

Çocuklarda Taciz Eğitimi...

Aileler olarak çocuklarımızla cinsellik ve taciz üzerine konuşmak oldukça zorlanılan iletişim başlıkları içindedir. Yetişkinler olarak mahremiyet çerçevesinde birbirimizle dahi konuşmaya çekindiğimiz bir konuyla ilgili çocuklarımızı bilgilendirmek ya da kendilerini korumalarına yönelik iletişim kurmak, sancılı olabildiği gibi hatalı sözler ve davranışlar da içerebilmektedir. Çocuklarımız üzerinde kaygı ve korku yaratmadan konuyla ilgili bilgilendirme iletişimi kurabilmek çok önemlidir.
Çocukları “totonu ısırırım senin, yanaklarını yerim senin, göbişini öperim” vb… cümlerleri sevgi ifade tepkilerimiz arasına aldığımız bir millet olarak aynı zamanda çocuklara mahremiyet algısını anlatabilmek ve çocukların ayrıştırmasını sağlamak oldukça zor olabilir. Bu nedenle anne-babalar olarak çocukların mahremiyet algıları ve kendilerini taciz ve benzeri durumlardan korumaları adına aşağıda belirttiğimiz maddeler üzerinden yola çıkabilirsiniz.
 
  1. ÇOCUĞUNUZUN SAHİPLENME DUYGUSUNU BESLEYİN…
Çocuğunuzun kendisine ait olan her şeyi öncelikle siz kabul edin ve saygı duyun. Odasına izinsiz girmeyin, oyuncaklarını izinsiz başkasına vermeyin, eşyalarını ondan habersiz kullanmayın vb… Bu genelleme çocuğunuzun bedeninin de kendisine ait olduğu ve kendisinden izinsiz ve hoşnut olmadığı durumlarda dokunulması ya da öpülmesi için söz hakkı olan, kendine ait bir beden olduğu algısını sağlayacaktır.  Birisi izin almadan nasıl bize ait olan bir eşyayı alıp kullanamıyorsa; bedenimize de bizden izin almadan kimse dokunamaz, öpemez kavramlarını doğal bir şekilde zaman zaman ifade edin. Bu durumda en önemlisi sizler de çocuğunuz istemediği ya da rahatsız olduğu zaman, onu kucaklamak, öpmek ve dokunmaktan kaçının. Aile yakınları ve yakın sosyal çevrenizde çocuğunuzu öpmek, kucağına almak isteyen olduğunda çocuğunuz bunu istemiyorsa saygı duyup onu zorlamayın.
 
  1. ÇOCUĞUNUZA MAHREMİYET EĞİTİMİ VERİN…
Çocuğunuza vücudunda bacak arası ve göğüslerin kendisine ait özel yerler olduğunu ve herkesin bu özel bölgelerini koruduğunu söyleyin.  Gerektiği durumlarda doktor ve sağlık görevlerinin dokunabileceğini ancak bunların dışında kimsenin izinsiz ya da hoşuna gitmeyen şekilde kendisine ve özel bölgelerine dokunamayacağını söyleyin. Örneğin ben Ayşe Teyzeni, Ahmet Amcanı çok seviyorum onlar da beni seviyor. Ama sen hiç onların gelip benim özel bölgeme dokunduğunu ya da benim onların önünde özel bölgelerimi açtığımı gördün mü diye doğal bir şekilde örneklendirebilirsiniz. Önemli olan çocukta başka kimselere karşı korku ve kaygı yaratacak abartılı cümle ve tepkilerden uzak durmaktır.
 
  1. ÇOCUĞUNUZ İLE CİNSELLİK HAKKINDA KONUŞUN…
Çocuğunuz size dünyaya nasıl geldiğini sorduğunda ya da öpüşen sevişen bir çift görüp ne yaptıklarına dair sorular sorduklarında vb durumlarda konuyu kapatmak, ayıp vb tepkiler vermekten önemle kaçının. Çocuğunuzun yaşına uygun düzeyde basit bir şekilde mutlaka gerçekçi cevaplar verin. Öncelikle siz açık, doğal ve net olun. Cinselliğin birbirini seven ve birlikte eş olmak isteyen yetişkin kadın ve erkek arasında yaşanılan güzel bir duygu olduğunu büyüdüğü zaman onun da eşi olacağını söyleyin.  Çocuğunuzun önünde eşinizle küçük sarılmalar, öpücükler yaşamaktan çekinmeyin. Çocuğunuza cinselliğin ve bu amaçlı yakınlaşmanın sevgi ve işbirliği gerektirdiğini yaşayarak göstermiş olursunuz. Aksi bir durumda çocuk herhangi bir tacize uğrarsa kafasındaki yakınlaşma ile örtüştüremeyecek; olay anında buna tepki verecek ve siz de bu konuda ona karşı açık olduğunuz için sizinle paylaşabilecektir. Kız ya da erkek çocuğunuzun kendi cinsel kimliğine yönelik yaşına uygun net ve açık bilgiler vermek bunun için kitaplardan, eğitimci ve psikologlardan gerekirse destek almakta yarar vardır.
 
  1. ÇOCUĞUNUZUN EN İYİ SIRDAŞI ARKADAŞI OLUN…
Çocuk taciz olaylarında en sık karşılaşılan durum çocuğun anne ya da babasından çekinmesi korkması sonucu yaşadığı süreci ailesine anlatmamasıdır.  Tacizlerin çocuklara, “bu bizim aramızda bir sır”, “bu bizim oyunumuz” şeklinde gizleme tepkileri de çoğu zaman işe yarar. Aile olarak çocuğunuzla kurduğunuz bağ ve iletişim kuvvetliyse çocuğunuz büyüyene kadar onun size her şeyi anlatabileceği ve aranızda paylaşılmayacak bir sır olmayacağına dair sohbetler yapabilirsiniz.
 
  1. ÇOCUĞUNUZA HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN
İstemediğin sürece sana kimse dokunamaz ve öpemez… aksi bir durum olduğunda “HAYIR” diyebilmesi ve gerekirse bunu çok sert bir şekilde söyleyip o kişinin yanından uzaklaşması gerektiğini abartılı duygusal ve sözel ifadeler kullanmadan çocuğunuza söyleyebilirsiniz.  Böyle bir durum yaşarsa sizinle bunu paylaşabileceğini ve hemen size haber vermesinin önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. ” Çocuk “HAYIR” demeyi bilmelidir.  Bir çocuğun “HAYIR” diyebilmesi için öncelikle özgüvenle bedenini sahiplenmiş olması, dokunma ve dokunulma üzerine bir algı ve bilgisinin olması ve en önemlisi hayatta en her konuda güvenildiği ve her şeyi paylaşabileceği kişi olarak ailesini benimsemiş olması gerekmektedir.Duygularını, davranışları kabul ve saygı görmüş çocuklar istemedikleri bir durum ile karşılaştıkları zaman buna direnme ve karşı çıkma gücünü kendilerinde bulabilirler.Bu nedenle çocuğunuzun “HAYIR” cevaplarını haklı olduğu durumlarda kabul edip ona “HAYIR” deme hakkı olduğunu öncelikle siz yaşatmalısınız.
 
  1. ÇOCUĞUNUZUN TACİZE UĞRADIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ…
Bu durumda çocuğunuzu sorgulamayın… Korku ve duygularınızı yansıtan bir tepki sergilemeden sakin olmaya özen gösterin. Hemen bir psikolog ya da pedagog ile iletişime geçip süreci en doğru yönlendirmek adına mutlaka destek alın…
 
Uzman Psikolojik Danışman
Canan GÜRDALAR